1. INFORMACJE OGÓLNE


    Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii (Dyrektywa UE) Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów



    Wpisz imię i nazwisko lub nazwę firmy, której dotyczy Zgłoszenie


    Zgodny z art. 3.1 Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów

    2. DANE KONTAKTOWE OSOBY ZGŁASZAJĄCEJ


    Zgłoszenie anonimowe
    Dokonanie Zgłoszenia anonimowego uniemożliwia kontakt z Osobą zgłaszającą, co oznacza, że Osoba zgłaszająca nie otrzyma informacji zwrotnej dotyczącej zgłoszenia.

    Jawne
    Dokonanie Zgłoszenia jawnego umożliwia kontakt z Osobą zgłaszającą, co oznacza, że Osoba zgłaszająca otrzyma informację zwrotną dotyczącą zgłoszenia. Dane zgłaszającego nie będę podawane do publicznej wiadomości.




    3. INFORMACJE O ZGŁOSZENIU NARUSZEŃ PRAWA




    Wpisz dokładną lokalizację wystąpienia Zdarzenia - adres, pomieszczenie, nazwę Jednostki Organizacyjnej


    Wpisz imiona i nazwiska potencjalnych świadków zdarzenia, jeśli ich nie było wpisz "Brak świadków"



    Dokładny opis Zgłoszenia z uwzględnieniem osób biorących udział w zdarzeniu i miejsca i okoliczności Zgłoszenia

    4. DOWODY DOTYCZĄCE ZGŁOSZENIA

    Wpisz nazwę oraz rodzaj dowodu potwierdzającego naruszenie. Opisz jakie były okoliczności powzięcia dowodów oraz dołącz dokumentację pomocniczą, np. zdjęcia, filmy, pliki audio, wiadomości e-mail, zrzytu ekranu, notatki, SMS-y lub inne dokumenty.





    Wskaż informacje o dołączonym dowodzie / czego dotyczy dowód, data pozyskania dowodu itp.)




    5. ZAŁĄCZNIKI DOTYCZĄCE ZGŁOSZENIA

    Dołącz zdjęcia, dokumenty, nagrania wideo)



    6. INFORMACJE I POUCZENIA


    Zgodnie z art. 57 Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U.2024 poz.928 ze zm.) kto dokonuje Zgłoszenia lub Ujawnienia Publicznego, wiedząc, że do naruszenia prawa nie doszło, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
    Pozostałe przepisy karne w zakresie zgłaszania oraz ujawnień tożsamości uregulowane zostały w art. od 54 do 59 w rozdziale 6 "Przepisy karne" Ustawy z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów (Dz.U.2024 poz.928 ze zm.).
    Pozostałe przepisy w zakresie odpowiedzialności zostały uregulowane w art. od 16 do 17 w rozdziale "Zakaz działań odwetowych i środki ochrony" Ustawy z dnia 14 czerwca o ochronie sygnalistów (Dz.U.2024 poz.928 ze zm.), które wskazują informacje o podstawie i wyłączeniach odpowiedzialności.


    Zgodnie z art. 15. Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U.2024 poz.928 ze zm.) osoba, która poniosła szkodę z powodu świadomego Zgłoszenia lub Ujawnienia Publicznego nieprawdziwych informacji przez Sygnalistę, ma prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od Sygnalisty, który dokonał takiego Zgłoszenia lub Ujawnienia Publicznego.
    Zgodnie z art..14 Ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz.U.2024 poz.928 ze zm.) Sygnalista wobec którego dopuszczono się działań odwetowych, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku, ogłaszane do celów emerytalnych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, lub prawo do zadośćuczynienia.

    7. OŚWIADCZENIA OSOBY DOKONUJĄCEJ ZGŁOSZENIA



    KLAUZULA INFORMACYJNA DLA OSOBY DOKONUJĄCEJ ZGŁOSZENIA